انقلاب اسلامی

تحلیل نظام آموزش و پرورش ایران
نویسنده : جواد عمادی - ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/٤

تاریخچه

نظام آموزش و پرورش نوین ایران از کودکستانها ، دبستانها ، مدارس راهنمایی ، دبیرستانها ، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی تشکیل شده است. مقدمات ایجاد این نظام ، از زمان تأسیس دارالفنون ، در سال 1228 هجری شمسی و وزارت علوم در 1232 هجری شمسی فراهم شد و بعد از انقلاب مشروطیت به تدیج سازمان و تشکیل یافت. 


ادامه مطلب...
comment نظرات ()
دولت قوام السطنه و اولین توطئه درباره محمدرضا شاه
نویسنده : جواد عمادی - ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۳

چکیده: بلوای 17 آذر 1321 یکی از حوادث بسیار مهم اوایل سلطنت محمدرضا پهلوی است، شاه جوان که در سال اوال سلطنت خود ، نخست وزیری چون محمدعلی فروغی و سهیلی را تجربه کرده بود، در زمان نخست وزیری، احمد قوام، سومین نخست وزیر، دوران سلطنتش، دچار واهمه از دست دادن تخت سلطنت شد. او تمام مراحل دیوانی را در دوره قاجاریه طی کرده بود و بیش از 20 بار وزارت و 2 بار نخست وزیری را تجربه کرده بود. شاه که خود را در مقابل رقیبی قدرتمند و خطرناک می‌دید، غائله 17 آذر را تدارک دید. این اولین توطئه دربار پهلوی دوم بود.

شایگان ، علی-/ امیرعلایی ، شمس‌الدین-/اقبال ، منوچهر-/هژیر، عبدالحسین-/


ادامه مطلب...
comment نظرات ()
پیام امام خمینی به مناسبت شهادت دکتر مفتح
نویسنده : جواد عمادی - ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۳

چکیده: امید بود از دانش استاد محترم و از زبان و علم او بهره ها برای اسلام و پیشرفت نهضت برداشته شود و امید است از شهادت امثال ایشان بهره ها برداریم...

آیت‌الله مفتح در کنار امام خمینی


ادامه مطلب...
comment نظرات ()
سیری در مبارزات و مجاهدات سیاسی فرهنگی شهید مفتح
نویسنده : جواد عمادی - ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۳

چکیده: در پیروزی انقلاب اسلامی عوامل متعددی را می توان مؤثر دانست. آن چه تا کنون در بررسی های مربوط به علل این رویداد کم تر مورد توجه قرار گرفته است، عومل و زیر ساخت های فرهنگی این انقلاب بزرگ است. در کنار مبارزات سیاسی، تلاش های فکری و فرهنگی وجه اهمیت شخصیت های مبارزی چون آیت الله دکتر مفتح، شهید مطهری و شهید باهنر و دیگران بوده است. این مقاله به بررسی زندگی و مبارزات شهید مفتح می پردازد.

 


ادامه مطلب...
comment نظرات ()
مصاحبه محمد حسنین هیکل با امام خمینی درباره علل شکل گیری انقلاب‏
نویسنده : جواد عمادی - ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۳

مقدمه:
محمدحسنین هیکل یکی از برجسته ترین روزنامه نگاران عرب و مصر در قرن 20 ، در سال 1923 در قاهره به دنیا آمد. او در زمان پادشاه مصر ، آغاز کرد. در زمان جمال عبدالناصر ، در ردیف یکی از نزدیکترین روزنامه‌نگاران به ناصر در آمد. در زمان ریاست جمهوری انور سادات، به انتقاد از سیاستهای این دولت پرداخت. از حسنین هیکل کتابهای زیادی به نگارش درآمده است. مصاحبه‌های تاریخی او به دلیل عدم ظاهر سازی معروف هستند.


ادامه مطلب...
comment نظرات ()